Rzeczowniki i rodzajniki

Kolejna kwestia, która osobom uczącym się języka niemieckiego sprawia znaczne trudności - rodzajniki . W języku polskim na ogół ich nie używamy i nie zauważamy - w języku niemieckim są one wszechobecne i pozwalają na określenie zastosowanego przypadku. Są więc - ponownie - niezwykle ważne dla prawidłowego zrozumienia niemieckiej gramatyki.

Odmiana rzeczownika przez przypadki pociąga za sobą odmianę towarzyszącego mu rodzajnika, co często prowadzi do sytuacji, w której na przykład rzeczownik rodzaju żeńskiego otrzymuje rodzajnik męski (das Haus der Mutter) - a więc do sytuacji, która w języku polskim nie ma miejsca. Zasady odmiany rodzajnika zmieniają się także w zależności od osoby - w liczbie mnogiej występują inne formy rodzajnika w poszczególnych przypadkach niż w liczbie pojedynczej. Ważnym dla poprawnej komunikacji w języku niemieckim są więc także zasady odmiany samego rzeczownika przez osoby.

Cykl specjalnie skomponowanych ćwiczeń pozwoli każdemu opanować te zagadnienia. Znaczne nagromadzenie skomplikowanych na pierwszy rzut oka zasad szybko okaże się przejrzystym i logicznym (można powiedzieć: typowo niemieckim) porządkiem. Ćwiczenia zostały dobrane tak, by żadna z ważnych reguł, także tych, które można nazwać bardziej podchwytliwymi, nie została pominięta. Ich staranne przeanalizowanie i wykonanie pozwoli każdemu bez trudności dobrać właściwy rodzajnik do każdego rzeczownika, a stąd już tylko kilka kroków do płynnej znajomości tego pięknego języka.

Niemieckie ćwiczenia

Rzeczowniki i rodzajniki facile (17 cwiczenia)
Liczba mnoga rzeczowników facile (21 cwiczenia)
Rodzajniki w liczbie mnogiej molto facile (24 cwiczenia)
Rodzaj rzeczowników molto facile (25 cwiczenia)
Rodzajnik określony facile (15 cwiczenia)
Rodzajnik nieokreślony facile (14 cwiczenia)
Rodzajniki "der", "die", "das" facile (18 cwiczenia)

Wprowadzanie tekstu
Zadanie wielokrotnego wyboru